2017-02-27

Jak grać - Wielka Wystawa Dinozaurów

Podejrzewamy, że pewnie tak jak my, spora część graczy, a może i większość miała w swoim czasie "fazę na dinozaury". Kiedy to gumowymi lub plastikowymi zabawkami bawiliśmy się w odległe czasy wielki gadów. Każdy czytał czasopisma lub skoroszyty o nich i chciał zostać paleontologiem. I do tego pojawiły się filmy z serii Jurrasic Park.

Wielka Wystawa Dinozaurów pozwoli Wam przypomnieć sobie te marzenia i zrealizować je na planszy. Wcielicie się w sławnych paleontologów XIX wieku, który obfitował w odkrycia, a jednocześnie metody były dosyć... specyficzne.



Jak zatem gra się w Wielką Wystawę Dinozaurów?

Przed grą każdy gracz otrzymuje zasłonkę, znacznik paleontologa, kostkę punktacji, 2 czerwone, 2 żółte i 3 zielone kości. Losuje również kartę paleontologa oraz 1 kartę premiowanego dinozaura. Każdy z graczy układa swojego paleontologa na jednym z pól z symbolem paleontologa. Na planszy na każdym obszarze, które nie jest smołą, należy położyć 3 losowe kości (zwracając uwagę, że niektóre pola są niedostępne w grze na mniej osób). Kategorie muzealne starują w polach z najmniejszą liczbą punktów.

Jak wygląda rozgrywka.

Rozgrywka w Wielką Wystawę Dinozaurów toczy się przez 3 rundy, każda z nich składa się z 3 faz, Wykopalisk, Rekonstrukcji i Wystawy.
W fazie Wykopalisk każdy z graczy wykona 3 ruchy.

Podczas fazy wykopalisk gracz:
- zabiera wszystkie kości z obszaru, na którym stoi, 
- wykonuje ruch po linii prostej, (nie wolno mu przejść przez błota),
- dokonuje publikacji czy zmienia jedną z kategorii muzealnych o jeden w górę lub dół,
- wykonuje jedną akcję. Następnie turę wykonuje kolejny gracz.



Każdy graczy wykona 3 takie tury w fazie wykopalisk. Podczas ostatniej zabiera też kości z obszaru, na którym skończył ruch. Wolne pola bez kości i paleontologów uzupełnia się 2 kośćmi po 1 rundzie i 1 kością po rundzie 2.


Akcje graczy.

W każdej swojej turze gracz wykonuje jedną akcję. Dzielą się one na dwa zasadnicze rodzaje.

Akcje standardowe - nie są obarczone żadnym negatywnym efektem dla gracza. Są to:
Publikacja - ponieś/obniż kategorię muzealną o jedno pole
Darowizna - oddaj 1-3 kości z powrotem do sakiewki. Dostajesz odpowiednio 1-3 punktów sławy albo odrzuć żeton złej sławy o tej wartości.
Badania -  dobierz kartę premiowanego dinozaura.

Fortele - to silniejsze akcje, za ich użycie musimy wziąć żeton złej sławy. Są to:
Sabotaż - umieść Żeton Złej Sławy na sąsiadującym z Tobą obszarze bez paleontologa. Jeśli ktoś zatrzyma się lub przejdzie przez to pole, musi zabrać ten Żeton. 
Dynamit - dobierz 3 kości z sakiewki, następnie wrzuć wszystkie kości z twojego obszaru do sakiewki
Kradzież - zabierz kość z sąsiedniego obszaru i dodaj do swojej puli.


Jak budować dinozaury.



Po fazie wykopalisk następuje rekonstrukcja. Każdy z graczy podczas tej fazy będzie za swoją zasłonką budował szkielet dinozaura. Przy budowie musicie zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- musicie wykorzystać wszystkie wasze kości! Nie można zrezygnować z użycia kości, która Wam nie pasuje.
- każdy dinozaur musi mieć następujące części w szkielecie. Żebra, Kręgosłup, Szyja, Głowa, Ogon i dokładnie 2 kończyny. Czym są i jak muszą być połączone te części, możecie znaleźć na swojej zasłonce.
- każda część szkieletu musi być wykonana z odpowiedniego rodzaju kości Żebra, Kręgosłup, Głowa z zielonych, Szyja i Ogon z żółtych, Kończyny z czerwonych.
Białe przypadkowe kości zastępują inny kolor pod warunkiem, że są dołączone do tylko jednego rodzaju kości (czyli nie mogą być np. pomiędzy żółtym a zielonym)
Unikatowe kości można dołączyć gdziekolwiek. Pozwalają Ci zdobyć punkty za kategorię unikalności oraz zbudować niektóre premiowane dinozaury.


Punkty podczas Wystawy i koniec gry.



Ostatnia faza w rundzie to Wystawa od niej zależy, ile punktów w rundzie zdobędą gracze. Punkty Sławy zdobywa się za 1,2,3 miejsce w kategoriach muzealnych. Im więcej kości ma szkielet w danej kategorii tym lepsze miejsce. Przy remisach wszyscy gracze dostają punkty za dane miejsce.  Punkty za kategorie zależą od tego, jak gracze ustawili je podczas fazy wykopalisk.



Dodatkowo punkty można zdobyć, jeśli udało się stworzyć premiowanego dinozaura tzn. części na karcie są dokładnie takie same jak te w szkielecie (tzn. nie może być np. dłuższy kręgosłup niż pokazany). Na raz możesz wykonać tyle kart dinozaurów, ile chcesz i na ile się nie wykluczają. Każdą wykonaną kartę należy odrzucić.



Na koniec gry gracz z największą ilością punktów złej sławy z żetonów traci je wszystkie, a pozostali gracze dodają sobie punkty ze swoich żetonów.

Co rundę należy obniżyć kategorie muzealne (mniejsze punkty). O 2 po pierwszej i o 1 po drugiej rundzie.

Osoba o największej ilości punktów sławy po 3 rundzie wygrywa grę!


Tak właśnie wygląda gra w Wielką Wystawę Dinozaurów. W instrukcji znajdziecie ponadto rodzinny wariant rozgrywki, szczegóły dotyczące gry 2-osobowej oraz dokładne wyjaśnienie szczegółów gry.
Samą grę znajdziecie pod tym linkiem:
 

komentarze użytkowników: 0 komentarzy

Musisz być zalogowany żeby móc dodawać komentarze.