2017-02-12

Jak grać - Blueprints

Prosta choć wymagająca przewidywania i obserwacji przeciwników gra dla lubiących budowę i architektów. To właśnie Blueprints. W trzech krokach wprowadzimy Cię w tę grę.

Przed grą rozdaj graczom zasłonki. Co rundę każdy gracz otrzymuje też losowy projekt. Wylosuj też 2 różne kości i połóż je na planszy punktacji, będą rozstrzygać remisy.1. Buduj i obserwuj

Gra w Blueprints składa się z 3 rund w każdej z nich będziecie budować nowy budynek. W swojej turze wybierasz jedną z dostępnych kości, którą dołożysz do swojego budynku. Następnie dorzucasz kość, dzięki temu kolejny gracz ma wybór z takiej samej ilości kości. Kość kładziesz na swojej planszy w odpowiednich miejscach.Wolno Ci kłaść kość na dowolnym pustym niezakreskowanym polu, zakreskowanym są niedostępne. Wolno Ci kłaść kostki na innych kostkach pod warunkiem, że ich wynik jest wyższy lub równy. Tzn. Wynik na kości na dole jest niższy lub równy od wyniku kości na górze (właśnie położonej).
Jeśli nie jesteś w stanie położyć właśnie dobranej kości - musisz ją odrzucić, niestety Twój budynek będzie mniejszy.

Runda kończy się, gdy każdy z graczy dobrał 6 kości do budynku.

2. Mądrze wybieraj kości

Wybór kości jest kluczowym aspektem gry, dlatego musicie zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Kości dają Wam punkty, które pozwalają Wam zdobyć nagrody potrzebne do wygrania całej gry. Kości pozwalają zdobyć też konkretne trofea, również liczące się do całej rozgrywki.Różne rodzaje materiałów dają punkty na różny sposób
Przeźroczyste kości dają tyle punktów ile wynosi ich liczba oczek na górnej ściance.
Czarne kości dają tym więcej punktów im wyżej są położone w budynku
Pomarańczowe kości dają dużo punktów jeśli leżą obok wielu innych kostek.
Zielone kości są najbardziej opłacalne gdy masz ich dużo w swoim budynku.
Sposób ich punktowania jest umieszczony na zasłonce gracza, za którą buduje się swój budynek.


3. Zdobywaj Trofea, Nagrody i wygrywaj!

Grając w Blueprints musisz pamiętać, że nie chodzi tylko o zebranie największej ilości punktów. Na koniec rundy punkty i tak cofane są z powrotem do 0. Wygraną w grze dają tylko zdobyte trofea i nagrody.Trofea zdobywają gracze, których budynki zdobyły najwięcej punktów. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich kostek w odpowiednie miejsca budynku oraz wykonywanie projektów, które dają dodatkowe 6 punktów w tej kategorii.

Nagrody zdobywa się, za wykonanie budynku zgodnie z warunkiem nagrody np. wykorzystując cyfry od 1 do 6, czy przynajmniej 5 kości jednego rodzaju. Czasami warto poświęcić punkty za Trofea dla zdobycia kilku Nagród. Zarówno Nagrody i Trofea są z reguły dla jednej osoby. W przypadku remisu wykorzystaj 2 kości odłożone na planszę punktacji przed rundą. Kto ma więcej pierwszego materiału pożądanego wygrywa remis, jeśli to nie wystarcza wykorzystaj drugi materiał.

Zwycięzcą zostaje ta osoba, która zgromadzi więcej punktów za Nagrody i Trofea! Powodzenia architekci Blueprints!

Więcej o grze, instrukcję, zawartość znajdziecie tutaj:
BLUEPRINTS

komentarze użytkowników: 0 komentarzy

Musisz być zalogowany żeby móc dodawać komentarze.