2017-07-06

Jak grać - Śmierć Jaśniepanu!

Jeśli lubicie blefować, starać się namawiać innych graczy do pomocy lub walki przeciw komuś, podroczyć się lub wejść na wojenną ścieżkę to właśnie Śmierć Jaśniepanu! jest tą grą. 
W Śmierć Jaśniepanu! wcielacie się w różne dworskie postacie. Oczywiście tytułowy Jaśniepan jest jedna z nich. To właśnie on, mający lekką manię prześladowczą rozpoczyna całe zamieszanie. Żeby wygrać grę, musisz spełnić jeden z dwóch warunków:
- Będąc Jaśniepanem w trakcie rundy pozbyć się wszystkich innych graczy lub
- Zostać Jaśniepanem i po fazie dochodu posiadać minimum 30 sztuk złota.

Jak grać w Śmierć Jaśniepanu!?

Przed rozpoczęciem gry wybierzcie  postacie, które będą uczestniczyć w grze. Musi się wśród nich pojawić Jaśniepan lub jego odpowiednik, czyli Tyran, nie można też powtórzyć rangi. Rozlosujcie każdemu z graczy po jednej postaci i rozdajcie po 5 złota. Każdy z graczy dobiera też 2 karty spisku, po czym przechodzimy do Eliminacji.

1. Eliminacje 
Jaśniepan wybiera, który gracz weźmie na siebie nakaz egzekucji. Rozpoczynamy walkę o przetrwanie. Zazwyczaj za pomocą kart spisku lub zdolności postaci gracz musi pozbyć się nakazu egzekucji, inaczej odpadnie z rundy. 

Wśród kart spisku znajdziecie 4 rodzaje:
- Karty z tarczą najczęściej występujące wskazują, w którą stronę i o ile pól możesz przesunąć nakaz egzekucji oraz co jeszcze wykonujesz (np. zabierasz pieniądze czy dobierasz karty)
- Karta Przyznania do winy (z kielichem), pozwala Ci zabrać nakaz egzekucji od innego gracza, co wystawia Cię na niebezpieczeństwo, ale otrzymujesz za to profity.
- Karta Odwetu (z mieczami), to karta anulująca działanie innej karty, w tym karty odwetu.
- Karta z księgą - to przemyślne fortele dlatego możesz zagrać je, dopiero gdy nie posiadasz żadnej karty z tarczą.



Jeśli nie masz jak lub nie chcesz pozbyć się nakazu egzekucji - tracisz głowę i odpadasz z rundy. Weź znacznik z najniższą możliwą cyfrą, a pozostali gracze rozpoczynają kolejną eliminację.


2. Co po rundzie?
Jeśli Jaśniepan jako jedyny przetrwał rundę, gra kończy się jego zwycięstwem! Pozostaje tylko żal i zgrzytanie zębów pozostałych graczy. Jeśli Jaśniepan zginął pora na zmianę postaci. Wśród graczy, którzy przetrwali rundę, rozpoczyna ten z najwyższą rangą (cyfra w ikonie tarczy na karcie postaci) swojej postaci. Oddaje swoją kartę na środek stołu i wybiera tę z najwyższą dostępną rangą. Tak kolejno postępują wszyscy, którzy przetrwali rundę, a następnie pozostali gracze, zaczynając od tego z najniższą cyfrą na żetonie, kończąc na tym z najwyższą. Tak więc zazwyczaj Jaśniepan będzie miał najgorszą postać.



3. Mania prześladowcza się nie kończy!
Kolejna runda wygląda następująco:
Gracze dobierają do 2 kart (maksymalnie można mieć 4 na ręce, chyba, ze zdolność Twojej postaci mówi inaczej) 
Gracze biorą tyle pieniędzy, ile wynosi ich dochód (cyfra na tle okrągłej monety na karcie postaci). 

W tym momencie sprawdzamy, czy Jaśniepan nie ma przypadkiem 30 monet. Jeśli tak jest - gracz będący Jaśniepanem wygrywa grę. Jeśli nie przechodzimy do eliminacji, czyli gramy tak, jak opisaliśmy w punkcie pierwszym.




Tak gramy w Śmierć Jaśniepanu!
 

Pozostaje ostatnia uwaga:
Istnieje różnica między brać i dawać nakaz egzekucji. Niektóre z kart spisku lub zdolności działają tylko w konkretnej sytuacji!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o grze, zapraszamy pod te link: Śmierć Jaśniepanu!


 

komentarze użytkowników: 0 komentarzy

Musisz być zalogowany żeby móc dodawać komentarze.