Podczas ostatniej wielkiej wojny, Bogowie zniszczyli Kryształ Świata i Stara Ziemia zapadła się. Ci spośród Bogów, których obchodził los śmiertelników, wznieśli fragmenty spadającej Ziemii i nadali im zdolność unoszenia się na niebie. Od tej chwili, ocaleli ze Starego Świata rodzili się i umierali na tych latających wyspach, próbując powiększać i rozwijać swoje królestwa.

Mineły milenia od czasu Kataklizmu, gdy długo wyczekiwany Prorok spisał legendarną Księgę Wszystkiego. Wolumin zawierający sposób odtworzenia Kryształu Świata, a z nim, scalenia pozostałości ziemii w Nowy Świat. Kluczową częścią planu okazuje się zbieranie Esencji Starej Ziemii, która może zostać skrystalizowana w Odłamki - fragmenty Wielkiego Kryształu. W ten oto sposób rozpoczęła się bitwa. Wszystkie królestwa i rasy pragną posiąść moc kryształów, odbudować świat i rządzić nim niepodzielnie.

Esencja to strategiczna gra planszowa dla 2-5 graczy. Każdy z nich wciela się w jedną z frakcji walczącą o dominację w tym magic-unkowym świecie mistycznych mocy i potężnych technologii.

Podczas rozgrywki będziesz rozwijać swoje "latające królestwo", budować, rozszerzać, zatrudniać doradców, prowadzić wojny z innymi nacjami oraz wykonywać zadania, co zbliży cię do twojego ostatecznego celu - odtworzenia Wielkiego Kryształu i stania się Cesarzem Nowego Świata! W każdej turze będziesz mógł wykonać takie akcje jak:

  • Dodanie segmentu do twojej wyspy (budynku bądź monumentu)
  • Wykoanie zadania
  • Przeprowadzenie jednej głównej akcji i tylu pobocznych, ile chcesz (włączając w to atakowanie, zbieranie zapasów, pozyskiwanie prestiżu, handel itp.)

Wszystko to, by skrystalizować tyle Esencji, by stworzyć więcej Odłamków niż przeciwnicy.